Miody są bardzo słodkie, chętnie używamy ich do przygotowywania wielu dań. Bez miodu nie byłoby słynnych toruńskich pierników. Miody mają także wiele właściwości prozdrowotnych, są naturalnym środkiem leczniczym na wiele chorób. Właściwości poszczególnych miodów zależą od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar. Poznajmy najbardziej popularne polskie miody oraz jeden z miodów zagranicznych.

Miody z polskich pasiek

Do najbardziej popularnych należą miody wielokwiatowe. Różnią się one między innymi kolor. Wielokwiatowe miody, które zostały zrobione przez pszczoły z kwiatów kwitnących wiosną mają jaśniejszy kolor niż te, które pszczoły zrobiły z kwiatów, które kwitną latem. Miód wielokwiatowy pomaga osobom, które cierpią na schorzenia pęcherzyka żółciowego i wątroby. Mogą po niego sięgać także osoby, które mają alergię. Regularnie przez nie spożywany pomoże im uodpornić się na alergię. Do miodów, które uważane są za wyjątkowo zdrowe zaliczany jest miód gryczany. Spośród innych polskich miodów wyróżnia się on ostrym smakiem i zapachem oraz bardzo ciemnym, czasem niemal brunatnym kolorem. Miód gryczany zawiera duże ilości witamin z grupy B, witaminę C oraz wiele pierwiastków śladowych. Powinny regularnie go spożywać osoby, które mają nadciśnienie, miażdżycę lub chorobę wieńcową. Bardzo rzadko spotykany jest miód spadziowy. Miody te są bardzo bogate w pierwiastki mineralne. Pszczoły robią go ze spadzi drzew iglastych lub liściastych. Może być stosowany przy przeziębieniu, jest polecany osobom, które przeszły leczenie farmakologiczne silnymi lekami oraz osobom, które dużo czasu pracują przy komputerze. Chętnie kupowany jest miód lipowy, który pachnie podobnie jak kwiaty lipy. Miód lipowy ma działanie przeciwgorączkowe. Działa także napotnie, wykrztuśnie i antyseptycznie.

Najsłynniejszy miód z Nowej Zelandii

Miód manuka należy do miodów o właściwościach zdrowotnych. Jego głównym składnikiem jest methylglyoxal. To tej substancji miód manuka zawdzięcza swoje właściwości. Regularnie spożywany podnosi odporność organizmu, a więc chroni przed infekcjami. Do tego ma działanie bakteriobójcze. Warto go jeść podczas anginy – leczenie tej choroby przebiega znacznie krócej.

Jak przechowywać miód?

Miód nie straci swoich właściwości zdrowotnych pod warunkiem, że będzie odpowiednio przechowywany. Miody przechowujemy w chłodnym miejscu, najlepiej w szafce, gdyż nie powinien on być wystawiony na działanie promieni słonecznych. Miód powinno się przechowywać w szklanym słoju lub plastikowym, szczelnie zamykanym pojemniku. Pamiętajmy, że wysoka temperatura zabija większość cennych składników, które zawierają miody.

Nature obraz autorstwa freepik - www.freepik.com