Miody to jedyne produkty spożywcze dostępne na rynku nie mające daty przydatności do spożycia. Oznacza to, że nawet długo czas od zakupu można je śmiało spożywać. Co więcej, krystalizacja tej pysznej masy nie jest niczym złym. To zupełnie normalne zjawisko, które dotyka wszystkich miodów naturalnych. W żaden sposób nie wpływa na właściwości miodów, a tych – trzeba przyznać – jest naprawdę całe mnóstwo. Dlaczego warto sięgać po miód? Jakie rodzaje miodów można dzisiaj kupić?

Miód to oczywiście bardzo zdrowy, ale jednocześnie dość kaloryczny produkt. Dlatego należy sięgać po nie, zachowując rozsądek. Zawiera wiele cennych substancji, którzy korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pomaga zwalczać różnego rodzaju infekcje. To właśnie z tego powodu poleca się miody przy przeziębieniach i grypie (https://ranozebrano.pl/miody). Do najpopularniejszych rodzajów miodów zalicza się obecnie miód:

  • gryczany;
  • lipowy;
  • akacjowy;
  • rzepakowy;
  • wielokwiatowy.

Miód gryczany

Ten rodzaj miodu pozyskiwany jest z pyłków gryki. Charakteryzuje się ciemnym kolorem, a także bardzo intensywnym smakiem i zapachem. To właśnie ten mocny smak sprawia, że miód gryczany nie każdemu odpowiada. Bez wątpienia jest niezastąpiony wówczas, gdy pieczemy świąteczny piernik. Dodatek miodu gryczanego to gwarancja otrzymania ciasta o pięknym, intensywnym kolorze. Po miód z pyłków gryki powinny sięgać osoby mające kłopoty z układem krążenia.

Miód lipowy

To miód o dość łagodnym smaku. Charakteryzuje się jasną, słomkową wręcz barwną. Wykazuje silne działanie wykrztuśne, co sprawia, że jest szczególnie polecany przy schorzeniach dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem i dużą ilością wydzieliny. Działa również przeciwgorączkowo, dlatego jest idealny przy infekcjach.

Miód akacjowy

To kolejny jasny miód. Co jednak ciekawe, na ogół nie jest płynny. Ma zbitą, kremową konsystencję. Spośród wszystkich miodów jest chyba najbardziej słodki, co sprawia, że wiele osób określa go jako mdły.

Miód rzepakowy

To miód, który pozyskiwany jest z kwiatów rzepaku. Jego cechą charakterystyczną jest jasnożółty kolor, a także słodki smak. Nie jest on jednak tak słodki, jak miód akacjowy. Wykazuje silne działanie wzmacniające, jego stosowanie jest wskazane w przypadku problemów z nerkami, trzustką oraz wątrobą.

Miód wielokwiatowy

Jest chyba najbardziej popularny. Powstaje z pyłków różnych roślin. Z tego powodu czasami bywa określany jako miód mieszany. Charakteryzuje się delikatnym smakiem. Wzmocni w trakcie przeziębienia i z całą pewnością przyspieszy powrót do zdrowia.

Miody to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Przedstawione rodzaje to jedynie niewielka część tego, co są w stanie przygotować dla nas pszczoły.

Nature obraz autorstwa freepik - www.freepik.com